Wing Tsun Dövüşü


Gerçek dövüş içinde, filmlerde görüldüğü gibi belirli bir sistematiği veya müsabakalardaki kuralları, ayıran hakemi, havlu atan antrenörü yoktur. Dövüş esnasında rakibinizle aranızda mesafelerden oluşan aşamalar vardır. Gerçek dövüşte size doğru her aşamayı ayrı ayrı geçen rakibinizi karşılamak ve onu etkisiz hale getirmek durumundasınız.


Aşamalar, Nelerdir?

Bu aşamalar, rakibin ilk saldırdığı an ile mücadelenin bittiği yere kadar olan mesafeler aşamaları oluşturmaktadır.
1) Tekme, 2) Yumruk, 3) Dirsek ve Diz, 4) Sarılma - Atma, 5) Yerde mücadele - Güreş


1)Tekme ; (Muai Tai , Kick Boks v.s. kullanır)

Gerçek dövüş içinde, filmlerde görüldüğü gibi belirli bir sistematiği veya müsabakalardaki kuralları, ayıran hakemi, havlu atan antrenörü yoktur. Dövüş esnasında rakibinizle aranızda mesafelerden oluşan aşamalar vardır. Gerçek dövüşte size doğru her aşamayı ayrı ayrı geçen rakibinizi karşılamak ve onu etkisiz hale getirmek durumundasınız.


2)Yumruk (Boksörler , Kick Boks , Muai-Tai v.s. kullanır)

Tekme mesafesini geçen rakip artık yumruk mesafesindedir. Burada yumruk kombinasyonları savunma teknikleri ile rakibinizi etkisiz hale getirirsiniz. ( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. ikinci bölüm olan bu kısımda rakibin yumruk saldırılarına karşı etkili bir savunma stratejisi uygulamanız öğretilir...)


3)Dirsek ve Diz ; ( Muai-Tai v.s.)

İkinci bölümde başarısız olan rakip size biraz daha yaklaşmış ve yumruğun çokta etkili olamayacağı sadece diz ve dirseklerin kullanabileceği bölüme gelmiştir. ( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Rakibinizin özellikle diz ve dirsek kullanıyorsa bunlardan nasıl korunacağınızı sonrada dizlerinizi ve dirseklerinizi nasıl etkili bir şekilde kullanarak onu etkisiz kılacağınız öğretilmektedir.)


4)Sarılma , Atma: ( judo , Aikido , Jiu-jitsu v.s Kullanır)

Rakibiniz ile tüm bedeniniz tam temas halindedir burada yapabileceğiniz rakibinizi düşürme tekniklerini kullanmaktır... ( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Rakip size sarılamaya kalktığında veya sarıldığında bundan kurtulmayı rakibini kendi oyununa nasıl getirebileceğiniz öğretilmektedir...)


5) Son olarak Yerde mücadele, Güreş: (Güreş , Jiu-Jitsu v.s. Kullanır)

Bu son aşamadır burada rakiple beraber yerdesinizdir. İşte bu aşamalar gerçek bir dövüşü temsil etmektedir ve her aşamayı çalışarak refleksleri geliştirmek gereklidir. WingTsun da bu aşamalar da size gereken her teknik ayrı ayrı ve özenle çalıştırılır. Kısacası WingTsun ile her zaman tehlikelere karşı hazırlıklısınızdır... ( Wing Tsun da çalışacağınız mesafelerden biridir. Yerde etkisiz kılmak için gerekli teknikleri öğrenirsiniz...)


WingTsun'un diğer Savunma veya mücadele sporlarından farkları nelerdir ?

WingTsun 'un farkı ilk olarak bir bayan tarafından bulunmasıdır. Bu yüzden Güce dayalı bir savunma sanatı değildir . Rakibinizin saldırısını kiralayıp kendi gücünüzüde katıp rakibe yansıtabilirsiniz. Çok yakına giren bir rakibin hareketlerini gözleriniz ile takip etme şansınız yoktur. Bu yüzden Wing Tsun da yapılan çalışmalar sayesinde dokunma duyularınız hassaslaştırılarak hissetme yeteneğiniz geliştirilir. Bu da rakibin size dokunduğu ittiği veya çektiği anları anlamanızı ve çalışmalar sayesinde geliştirilmiş olan reflekslerinizi rakibe karşı kullanmanızı sağlamaktadır. Eş zamanlı saldırı ve korunma vardır. rakibiniz size saldırdığında kendinizi korurken aynı andada saldırı yapabilme yeteneğine kavuşuyorsunuz. Bunun için kordinasyon çalışmalarımız vardır. Örnek verirsek ; seri bir şekilde yumruk atarken aynı anda da tekme vurabilirsiniz. Burada sıralayamadığımız nice farklılıklar vardır. Bazılarını anlatmaya kelimeler yetmemektedir.


Sonuç olarak Wing Tsun komple bir savunma sanatıdır. Sizlere korunmanız için ne gerekiyorsa onu verir. İçinde show içeren gereksiz ve zaman kaybettiren teknikler bulunmamaktadır. Bu da sizin için zaman dan ve enerjinizden kazanç sağlamanız anlamına gelmektedir.