Wing Tsun Formları, Teknikleri ve Anlamları


Siu Num Tao  (Küçük Fikir)

 

Küçük fikir anlamını taşır. Bu form bütün Wing Tsun sistemini içinde saklar.8 bölümden oluşur. Dışarıdan bakan kişi bu 8 bölüm içerisinde gizlenen sonsuz kombinasyonları fark edemeyebilir.  Tıpkı matematikte ki 10 adet rakamın sonsuz sayılar oluşturması gibi. Form içerisindeki tekniklerden sonsuz çıkarımlar yapılabilir.

 

Chum Kıu (Arayan Kollar)

 

İlk formun harekete geçmiş halidir. Bu formun öğretisi koordinasyondur. Bacak ve kol mesafesinin birlikte kullanımı ve kombine edilmiş teknikler silsilesi ile birlikte koordinasyondur. Birden fazla tekniğin aynı anda yapılması, ayak ve kol mesafesindeki saldırıları ve korumayı öğretir. Küçük fikir formunda kendi çapının öğrenen kişi bu formda bu çapı harekete geçirmeyi öğrenir.

 

Bıu Tze   (Uçan Parmaklar)

 

Wing Tsun sisteminin orijin halidir. En iyi savunma saldırıdır. Fikrinin yüzde yüz kullanıldığı eğitim bölümüdür. Wing Tsun’un en hızlı, süratli ve akıcı kullanıldığı bölümdür. Çok kısa vuruşları olduğundan korunması neredeyse imkansızdır. Saldırı alanları vücudun en zayıf ve korumasız yerleridir. Birinci bölümde kendi ekseninde güçlü olmayı, ikinci bölümde eksenini hareketlendirmeyi öğrendikten sonra vücudun her organını atak haline çevirmeyi öğretir. Her saldırıyı saf dışı bırakarak rakibe karşı atak yapma şansı vermez.